Kartondan Roller Coaster Yapımı

Kartondan Roller Coaster yapmaya ne dersiniz?

Malzemeler

  • Kağıt
  • Bant
  • Makas
  • Cetvel
  • Kalem
  • Mukavva Karton
  • Bilye(misket)

Yapılışı

Hazırlık Çalışması
Bütün bir roller coaster’ı inşa etmeyi denemeden önce, tek tek parça segmentlerini oluşturmaya çalışın. Bu şablonu yazdırıp parçaları kesebilir veya bir kurşun kalem ve cetvelle kendiniz çizmek için talimatları uygulayabilirsiniz.
Düz bir parça oluşturmak için:
7,5 cm (3 inç) genişliğinde bir kağıt şeridi kesin.
Onu 2,5 cm genişliğinde üç şeride bölen iki paralel çizgi çizin.
Duvar oluşturmak için iki tarafı bu çizgiler boyunca 90 derece yukarı katlayın.

Bir döngü veya tepe inşa etmek için:
7,5 cm (3 inç) genişliğinde bir kağıt şeridi kesin.
Onu 2,5 cm genişliğinde üç şeride bölen iki paralel çizgi çizin.
Kağıdın uzun kenarları boyunca her 2,5 cm’de bir işaretler yapın.
Çıkıntılar oluşturmak için bu işaretlerden 2,5 cm içeriye doğru kesin.
Tırnakları 90 derece yukarı katlayın.
Parçayı istediğiniz şekilde bükün ve yerinde tutmak için şeritleri birbirine bantlayın. Bu adım, biri parçayı yerinde tutmak ve diğeri kayıt yapmak için olmak üzere iki kişiyle daha kolaydır.

Bir eğri oluşturmak için:
7,5 cm (3 inç) genişliğinde bir kağıt şeridi kesin.
Onu 2,5 cm genişliğinde üç şeride bölen iki paralel çizgi çizin.
Kağıdın uzun bir kenarı boyunca her 2,5 cm’de bir işaretler yapın.
Bu işaretlerden içe doğru 5 cm (2 inç) kesin.
Bir duvar oluşturmak için kağıdın kesilmemiş tarafını 90 derece katlayın.
Diğer duvarı oluşturmak için diğer taraftaki tırnakları katlayın.
Yolun alt kısmı parçalara bölündüğünden, bir eğri oluşturmak için onu yatay olarak bükebilirsiniz. Eğriyi yerinde tutmak için tırnakları birbirine bantlayın.

Bir destek dikmesi oluşturmak için:
6,25 cm (2,5 inç) genişliğinde bir kağıt şeridi kesin.
Onu 1,25 cm (0,5 inç) genişliğinde beş şeride bölen dört paralel çizgi çizin.
Bu çizgiler boyunca bir kenardan 2,5 cm içe doğru kesin.
Kare bir şekil oluşturmak için çizgiler boyunca katlayın (böylelikle iki parça üst üste gelir) ve yerinde tutmak için bant kullanın.
Sonunda kestiğiniz tırnakları dışa doğru katlayın. Bu, şeritleri bir karton parçasına düz bir şekilde bantlamanıza olanak tanır, böylece payandanız dik durabilir.

İnşa etmeye başlamadan önce, roller coaster’ınız için bir tasarım planlayın. Tasarımınızı kağıda çizin. Kaç tane desteğe ve parçaya ihtiyacınız olacağını belirleyin. Mermerinizin bir tepenin tepesinden başladığından emin olun.
Taban olarak bir parça oluklu mukavva kullanarak, parkurunuzu planınıza göre monte edin. Parça segmentlerini birbirine bağlamak için uçtan uca bantlayın.
Mermeri parkurunuzun en üstüne yerleştirin ve bırakın. Dikkatlice izle.
Hakkında düşün:
Ne oluyor? Yol boyunca tüm yolu tamamlıyor mu?
Mermer sonuna kadar başardıysa, daha fazla parça ekleyerek parkurunuzu uzatmayı deneyin.
Hakkında düşün:
Bilye durmadan önce ne kadar süre parkurunuzu yapabilirsiniz?
Misketiniz sonuna kadar gelmediyse, nedenini anlamaya çalışın. Pistinizde misketin sıkıştığı bir nokta var mı? Misket bir döngüden geçemeyecek kadar yavaş mıydı? Gerekirse, eğrileri daha kademeli veya başlangıç ​​tepesini daha uzun yapmak gibi tasarımınızda değişiklikler yapın ve tekrar deneyin.

Ne oldu?
Başlangıç tepenizi yeterince yükselttiyseniz ve hız treninizin tüm kıvrımları ve döngüleri kademeli olsaydı, misketiniz sonuna kadar ulaşabilmiş olmalıydı. Bununla birlikte, altlığınızın keskin dönüşleri veya köşeleri varsa, misketiniz sıkışmış olabilir. Mermerlerinizi bir tepeye veya başladığı tepeden daha uzun bir döngüden geçirmeye çalışırsanız, tüm yolu geçemezdi. Neden olmasın? Her şey enerji ile ilgili!

 

Çalışma Prensibi
Hız trenleri tamamen fizikle ilgilidir! Arabalar ve trenler gibi diğer araçların aksine, hız trenlerinin onları ray boyunca ilerleten bir motoru yoktur. Bunun yerine, başlangıçta büyük bir tepeye çekilerek kazandıkları yerçekimi potansiyel enerjisine * güvenirler. Potansiyel enerji, bir nesnenin yüksekliği veya yerden yüksekliği nedeniyle “depolanır”. Koster tepeden aşağı inmeye başladığında, potansiyel enerji kinetik enerjiye veya hareketin enerjisine dönüştürülür. Koster başka bir tepeye çıktığında kinetik enerjiyi kaybedecek (yavaşlayacak) ve tekrar bir miktar potansiyel enerji kazanacaktır. Hava direnci ve ray ile sürtünme nedeniyle enerjinin bir kısmı da ısıya dönüştürülerek, yavaş yavaş coaster’ın yavaşlamasına neden olur. Bu süreç, koster döngülerden, tepelerden ve dönüşlerden geçerken, sonunda başa dönene kadar devam eder.

Enerjinin korunumu nedeniyle (sistemdeki toplam enerji miktarı korunmalı veya aynı kalmalıdır), sürtünme nedeniyle kaybedilen toplam kinetik enerji ve enerji miktarı, coaster’ın başlangıçtaki potansiyel enerji miktarından asla büyük olamaz. vardır. Bu, bardak altlığı tasarımcılarının, parkurun geri kalanından geçmesi için kosterin yeterli başlangıç ​​potansiyel enerjisine sahip olduğundan emin olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu, tasarıma bazı sınırlar getirir. Örneğin, coaster bir döngüden veya başlangıç ​​tepesinden daha uzun olan bir tepenin üzerinden geçemez çünkü daha yükseğe çıkmak, mevcut olduğundan daha fazla enerji gerektirir. Yol çok uzunsa, sürtünme sonunda trenin tamamen durmasına neden olabilir.

Başarılı bir kağıt bardak altlığı yapmak için bu faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyordu. Bir miktar enerji her zaman sürtünme nedeniyle kaybedildiğinden, başlangıç ​​tepeniz, altlığınızdaki diğer tepelerden veya döngülerden daha uzun olmalıdır. Uzun, düz bölümleriniz olsaydı, mermer sürtünme nedeniyle durmuş olabilirdi. Mermerlerinizin tüm parkurunuz boyunca yeterli potansiyel enerjiye sahip olduğundan emin olmalısınız. Öyleyse sorun yaşarsanız, geri dönün ve başlangıç ​​tepenizi daha uzun hale getirmeyi deneyin.

Esneklik potansiyel enerjisi (bir lastik bandı gerdirdiğinizde aldığınız enerji) gibi başka potansiyel enerji türleri olduğunu unutmayın. Bu projede sadece yerçekimsel potansiyel enerjiden bahsediyoruz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir